CS ORIZONT 64 BRAILA-ROMANIA

CS ORIZONT 64 BRAILA-ROMANIA

joi, 22 decembrie 2016

NEDELCU COSMIN A CASTIGAT CUPA CORAL TULCEA LA U 10!



Cupa Coral Tulcea - 25 de ani a fost prima competitie de sah clasic pentru copii din istoria sahista a orasului Tulcea omologata de F.I.D.E. ( Federatia Internationala de Sah) .
Aceasta competitie a fost organizata de ACS Logic Delta la initiativa domnului Cornel Georgescu , director general a S.C. Coral Tulcea si un mare sustinator al ''sportului mintii''. 
Concursul a atras un numar record de jucatori de sah ( 84 ) atat din tara ( Constanta, Galati, Braila, Mangalia, Slobozia, Focsani, Buzau si Tulcea ) cat si din Bulgaria si a avut un grad foarte ridicat de dificultate deoarece au fost prezenti unii dintre cei mai valorosi sahisti romani cu titluri nationale ( campioni si vicecampioni nationali ) dar si vicecampioni europeni.
Competitia s-a desfasurat la hotel Delta **** in zilele de 17-18.12.2016 pe parcursul a 6 runde in sistem elvetian cu timp de gandire 60 minute + 30 sec / mutare / jucator.
Arbitrajul a fost asigurat de catre : Mihailov Iulian ( Constanta ) si Sarighioleanu Marius ( Tulcea )
Dupa 6 runde clasamentul final a fost urmatorul :
U14
Locul I - Craciun Alexandru - ACS Smart Galati
Locul II -Stepanencu Nicodim-Cosmin - ACS Logic Delta
Locul III - Ghimpu Samuel - ACS Genius Galati
Locul I fete - Vulpe Raisa Georgiana- A.C.S. Genius Galati
Locul II fete - Hristea Andreea Beatrice - Acs Logic Delta
Locul III fete -Chicarosie Bianca - Acs Genius Galati
U12
Locul I - Coca Cristi Iulian - ACS Smart Galati
Locul II - Constandache Vlad - ACS Smart Galati
Locul III -Anghel Maria - Palatul Copiilor Constanta
Locul I fete - Dragomir Carmen - A.C.S. Focsani 2007
Locul II fete - Iftode Alexandra - Acs Logic Delta
Locul III fete - Paraschiv Miruna- Acs Logic Delta
Turneul B
U10
Locul I -Nedelcu Cosmin -C.S. Orizont 64 Braila
Locul II -Voicu Mihnea - Palatul Copiilor Buzau
Locul III - Cirnu Bogdan - Acs Fianchetto Constanta
Locul I fete - Pufleni Maria - Acs Logic Delta
Locul II fete - Boureanu Bianca - Alina - Micul Print Braila
Locul III fete -Celea Andreea - Alina- Micul Print Braila
U08
Locul I - Cotoros Eduard - Acs Fianchetto Constanta
Locul II - Alexandrescu Bogdan - Acs Genius Galati
Locul III -Tiganescu Razvan - Acs Fianchetto Constanta
Locul I fete - Criveanu Maria - Acs Fianchetto Constanta
Locul II fete - Borisov Sofia - Acs Logic Delta
Locul III fete -Stan Oana - Bianca - C.S. Diana Galati
U6
Locul I - Satmarii Rares - Acs Fianchetto Constanta
La aceasta competitie toti copiii participanti au primit diplome si cadouri din partea sponsorului Coral Tulcea.
Rezultate foarte bune au obtinut si alti sportivi ai clubului nostru:
- Sarighioleanu Laurentiu , chiar daca nu au reusit sa ocupe un loc pe podium a obtinut rezultat de egalitate cu actualul campion national Coca Cristi ( Acs Smart Galati);
- Tanase Andrei a ocupat locul 6 la categoria de varsta U10 din 28 de jucatori mult mai titrati decat el.
Felicitari tuturor copiilor participanti!
Multumim Coral Tulcea pentru ca ne-a dat prilejul sa organizam in orasul nostru o competitie de un asemenea nivel.